Ey Adem oğlu! Bulut, rüzgar, ay, güneş, felek işlerinde senin için çalışyorlar. Tâ ki, sen eline bir ekmek geçirebilmişsin onu gaflete yemeyesin. Allah (cc) Kendisine İbadet Etmesi İçin İnsanı Yaratmıştır. Her şey insana hizmet için yaratılmıştır. Akılla, hafıza ile, idare, keşif ve ve keşfetme kabiliyeti ile donatılmış insanın niçin yaratıldığını da Allah şöyle bildirir:  Ben cinleri ve insanları yalnız Bana ibâdet etsinler diye yarattım (Zariyat, 51/56)

 

 

YAZARLARGÜNDEMEKONOMİSPOREĞİTİMDÜNYAAİLE-SAĞLIKKÜLTÜRTEKNOLOJİFOTO GALERİWEB TVİLETİŞİMKÜNYE 
Batı’nın büyük felsefî yanılgısı ve Batı’yı sar/s/acak Paris yangını
Paris’i cehenneme çeviren, Paris şairinin yüzyıl öncesinden haykırdığı gibi Paris’te “cehennemde bir mevsim” yaşanmasına yol açan Paris yangını’nın yavaş yavaş bütün Avrupa’ya sıçrayacağı anlaşılıyor. “Sarı yelekliler”in (görünüşte akaryakıt zammına karşı) sadece Paris’te değil Fransa ölçeğinde başlattıkları isyan, daha şimdiden Brüksel’e ve Hollanda’ya da sıçradı...
Yusuf Kaplan
03 Aralık 2018 Pazartesi 11:12
17 okunma

Paris’i cehenneme çeviren, Paris şairinin yüzyıl öncesinden haykırdığı gibi Paris’te “cehennemde bir mevsim” yaşanmasına yol açan Paris yangını’nın yavaş yavaş bütün Avrupa’ya sıçrayacağı anlaşılıyor. “Sarı yelekliler”in (görünüşte akaryakıt zammına karşı) sadece Paris’te değil Fransa ölçeğinde başlattıkları isyan, daha şimdiden Brüksel’e ve Hollanda’ya da sıçradı...

Paris yangını, Haçlı seferlerinden itibaren başlayan bin yıllık zulmün; sömürgecilik ve emperyalizm saldırganlıklarıyla süren yaklaşık beş asırlık dünyayı talan etme, yağmalama barbarlığının, Batı uygarlığını eşiğine sürüklediği kaçınılmaz sonun habercisidir.

Bu kadar mazlumun âhının bu dünyada bile karşılıksız, cezâsız kalacağını düşünmek abestir.

Paris yangını, Batı uygarlığının ekonomik, siyasî ve kültürel sömürgeciliğinin ve emperyalizminin önce Batı toplumlarını cehenneme çevireceğinin işaretidir.

Bu da bir şey mi!

Yangının büyüğü, daha sonra saracak Avrupa’yı, Batı’yı... Saracak ve fenâ hâlde sarsacak... Bu sarsma, Batı’yı sarsıp kendine getirir mi, bilinmez.

PARİS’TEN AVRUPA’YA SIÇRAYACAK BÜYÜK YANGININ TEMELİ: BATI’NIN BÜYÜK FELSEFÎ YANILGISI

Paris yangını’nın kıvılcımını çaktığı müstakbel büyük yangın, Batı uygarlığının felsefî olarak üzerine inşa edildiği büyük yanılgı’nın kaçınılmaz sonucu. Bu felsefî yanılgı meselesine birazdan geleceğim...

Bu büyük felsefî yanılgının ürünü olacak büyük yangın, içerde ve dışarda azmanlaşan, bütün insanlığa karşı acımasızlaşan emperyalist Batı uygarlığının, dışardan bir saldırıyla değil, içeriyi cehenneme çevirecek büyük bir yangınla içerden, kendi kendini imha etmesine yol açacak...

Bunun ilk çarpıcı ve ürpertici örneğini çeyrek asırlık bir zaman dilimi içinde yüzyıl öncesinden patlak veren ve dünyayı cehenneme çeviren, 1648 Westfalya Anlaşması’yla temelleri atılan Avrupa Dünya Düzeni’ni tarihe gömen iki büyük dünya savaşında gördük bütün insanlık olarak.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’yla yaşanan küresel felâket, Avrupa için sonun başlangıcıydı.

Başta Nietzsche ve Dostoyevski olmak üzere, belli başlı büyük düşünürler ve sanatçılar, pagan Batı uygarlığının yol açtığı insanın iç dünyasındaki ontolojik yangının, insanın dış dünyasına da sıçrayacağını, insanı ruhsuzlaştıracağını, dünyayı cehenneme çevirecek bir ontolojik yok oluş felâketine neden olacağını önceden haber vermişlerdi o derinlikli öngörüleriyle.

RUHLARI SARAN KORKU VE ACIMASIZLIK

Sadece kendini düşünen insan, korkaktır.

Dünyanın sadece kendi etrafında döndüğünü düşünen insansa, zavallı.

İnsan üzerinden kurduğum bu cümleleri daha geniş ölçekte toplumlar ve medeniyetler üzerinden de kurabiliriz.

Sadece kendini düşünen toplumlar ve medeniyetlerin ruhuna korku hükmeder.

Dünyanın sadece kendileri etrafında döndüğünü vehmeden toplumlar ve medeniyetler, orta ve uzun vadede insanî özelliklerini yitirirler, dünyayı çiftlikleri olarak görürler, sonunda acımasızlığın, azmanlaşmanın kölelerine dönüşürler ve bunun bedelini hem içerde hem de dışarda çok ağır öderler.

Bütün bu gayr-ı insanî tutumların ve durumların insanlığa ödettiği bedel de cabası, elbette.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...
...