Ey Adem oğlu! Bulut, rüzgar, ay, güneş, felek işlerinde senin için çalışyorlar. Tâ ki, sen eline bir ekmek geçirebilmişsin onu gaflete yemeyesin. Allah (cc) Kendisine İbadet Etmesi İçin İnsanı Yaratmıştır. Her şey insana hizmet için yaratılmıştır. Akılla, hafıza ile, idare, keşif ve ve keşfetme kabiliyeti ile donatılmış insanın niçin yaratıldığını da Allah şöyle bildirir:  Ben cinleri ve insanları yalnız Bana ibâdet etsinler diye yarattım (Zariyat, 51/56)

 

 

YAZARLARGÜNDEMEKONOMİSPOREĞİTİMDÜNYAAİLE-SAĞLIKKÜLTÜRTEKNOLOJİFOTO GALERİWEB TVİLETİŞİMKÜNYE 
Eğitimde Seviye Sınıfları ve Başarı İlişkisi
Her çocuk bireysel olarak birbirinden farklıdır. Çocukların yetenekleri gelişme hızları, zekâ tipi ve seviyeleri, ilgi ve istekleri birbirlerinden farklıdır. Eğitim ve öğretim kurumları bu farklılıkları ortadan kaldırma ve hepsini birbirine benzetecek eğitim ve öğretim, yerine her öğrenciye; ihtiyaç, seviye ve özelliklerine uygun sınıflarda eğitim ve öğretim imkânı sağlamalıdır.
Doç.Dr. Ahmet Akbaba
04 Aralık 2018 Salı 21:12
23 okunma

Her çocuk bireysel olarak birbirinden farklıdır. Çocukların yetenekleri gelişme hızları, zekâ tipi ve seviyeleri, ilgi ve istekleri birbirlerinden farklıdır. Eğitim ve öğretim kurumları bu farklılıkları ortadan kaldırma ve hepsini birbirine benzetecek eğitim ve öğretim, yerine her öğrenciye; ihtiyaç, seviye ve özelliklerine uygun sınıflarda eğitim ve öğretim imkânı sağlamalıdır.

Hiç bir çocuk, kapasitesinin, seviyesinin üstünde ve altında çalışmalara zorlanmamalıdır. Öğrenme, karşılıklı etkileşim, deneme yanılma, gözlem ve dayanışma ile ortaya çıkar. En iyi etkileşim ise aynı yetenek ve seviyedeki öğrenciler arasında oluşmakta­dır. Çocuklar daha ziyade başkalarının isledik­lerini değil kendi ilgi duyduklarını öğrenirler. Bu nedenle öğretim faaliyetleri ve sınıf çalışmaları organize edilirken öğrencilerin bireysel farklılıkları seviyeleri ilgi ve ihtiyaçlar gibi özellikleri dikkate alınarak düzenlenmelidir.

                  Öğrenci seviyeleri dikkate alınmadan müfredata uygun olarak hazırlanan planlar A, B, C. D sınıflarında uygu­lanmamalıdır. Bu uygulama insan aklına ve bilime aykırı bir uygulamadır. Yaptığımız gözlem ve deneylerde karma sınıflardaki zeki öğrenciler, normal sınıflarda kendi ilgi istek ve yeteneklerini sınıfın genel havasına adapte ettiğinden sonuçta var olan yeteneklerinin geliştirilmesi yerine köreltilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bilim ve teknik alanındaki gelişmelerden sınıftaki frenleyici ortam nedeniyle lokomotif öğren­ciler gerektiği kadar haberdar olamamaktadırlar.

Müfredat dikkate alınarak hazırlanan, ortalama planlar, zeki öğrencilere basit geldiğinden öğrencilerde, ders çalışmada isteksizlik, motivasyonda azalma, derslerde mızıkçılık yapma, başkaları­nın dikkatini dağıtma davranışları, sınıfta gizliden gizliye oyunlar oynama, can sıkıntısından bahsetme, derste başka işlerle uğraşma, enerjisinin başka alanlara yöneltmesi (çetecilik vs.) gibi davranış­lar içerisine girebilmektedir.

Seviye sınıflarında; İşlenen konulan öğrencilerin seviyelerine uygun oldu­ğu için daha çabuk kavrayıp yeni durumlara uyumda rahatlık hali oluşabilmektedir. Motivasyon olayı yüksek olduğu için ders­lere katılmalar daha fazla olabilmekle çoğunlukla seviyenin üstünde ve kaliteli bir öğretim yapılabilmektedir. Sınıflarda zaman zaman seviye grupları da oluşabilmekte bu uygulama da aynı zamanda emek ve zaman neden olabilmektedir. Bu uygulama faydalı bir uygulama olmasına rağmen öğretmen başarılı öğrencilerle ders işlemesi durumunda diğer grubun eğitim öğretimiyle yeterince ilgilenememesi gibi sakıncalı bir durumun ortaya çıkmasıdır.

Karma sınıflarda seviyeye göre üstün durumdaki çocukların sınıf içi davranışlarında görebilecek olumsuzluklar: Sorumlulukta gevşeme ve zamanla iyi dinleme alışkanlığında azalma. Öğretmen tarafından yeterli rehberlik yapı­lamadığından öğrenme merak ve hevesini geliştirememe, sınıfın orta seviyesine uygum sağlaması gerekliğinden daha fazla bilgi edinme, araştırma yapma, muhakeme etme, fikir üretme, icat yapma yeteneğinde yeterli gelişme sağlanamamakta, kişisel görev ve sorumlulukla kendi kendi­siyle veya sınıftaki en iyilerle yarışma duygusu hakim olmadığından daha başarılı olamamaktadırlar.

Seviye sınıflarında görev alacak öğret­menler okulun başarısı kanıtlanmış öğretmen­leri arasından seçilmeli hizıııet içi eğitim kurslarından geçiril­meli başarılı oldukları takdirde aynı sınıfta tekrar görevlendirilebilir­dir.

Başlangıçta Seviye sınıflarının oluşumunda baskı unsurlarım yok etmek için veli toplantıları yapılmalı, veli - öğretmen-okul ilişkilerim sağlıklı zeminlere çekilmeli, veliler aydınlatıl­malı ve bu olayın gerekliliğine inandırılmalıdır. Alt gruptaki başarı gösteren öğrenciler öğretim yılı sonunda üst guruba geçebilmeli.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Doç.Dr. Ahmet Akbaba
DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
...
...